معنای خطای Temporarily unreachable در سرچ کنسول گوگل چیست؟

معنای خطای Temporarily unreachable در سرچ کنسول گوگل چیست؟

در این مقاله درباره خطای Temporarily unreachable موجود در فچ از گوگل (Fetch as Google) ابزار وبمستر تولز (سرچ کنسول گوگل) صحبت خواهیم کرد. اول آنکه Temporarily unreachable چیست و علت آن و نحوه رفع این ارور چیست.با ما همراه باشید.(معلم سئو)

خطاهای سرچ کنسول گوگل

ارور Temporarily unreachable در گوگل وبمستر (سرچ کنسول)

یکی از خطاهای رایج در سرچ کنسول گوگل در Fetch as Google خطای Temporarily unreachable می‌باشد که گاهی مشاهده کردیم نگرانی زیادی برای مدیران سایت‌ها ایجاد میکند، درحالی که ارور Temporarily unreachable بعد از فچ کردن خیلی وقت‌ها موقت هست و به راحتی قابل رفع می‌باشد. علت‌هایی که ممکنه باعث ایجاد این خطا بشود را بررسی می‌کنیم.

دلایل خطای Temporarily unreachable

 • پیکربندی نادرست تنظیمات DNS

  DNS به IP سرورهای میزبان هاستینگ وصل می‌شوند اگر شما یک هاست از هاستینگ مدنظر خود خریداری می‌کنید برای دامنه شما در سرور میزبان یک دسترسی با نام A record ایجاد می‌گردد. وقتی شما dns های هاست ( نیم سرورها) را بر روی دامنه پیکربندی می‌کنید در واقع دامنه خود را به سرور هاست خریداری شده متصل می‌کنید تا بتوانید از طریق آدرس به هاست خود دسترسی داشته باشید. وقتی شخصی وارد آدرس سایت شما می‌شود در واقع از طریق دامنه شما به IP های سرور دسترسی پیدا می کند و در صورت درست ست شدن dns بر روی دامنه می تواند سایت شما را مشاهده کند. ولی اگر ای پی ها به درستی تنظیم نشده باشد و شما عکل Fetch را در سرچ کنسول انجام دهید با ارور Temporarily unreachable بخورد خواهید کرد.

 • کش سرورهای ISP

  ممکن است شما بعد از اصلاح صحیح DNSهای هاست خود دوباره با خطای Temporarily unreachable برخورد بکنید، حال علت بروز این خطا چیست؟ یکی از مشکلات مهم که باعث دیر پیکربندی شدن (ست شدن) DNS می‌گردد ، کش سرورهای شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت یعنی ISPها می باشد. ISPها با استفاده از کش سرورهایشان باعث می گردند که سرعت مشاهده و بارگذاری سایت‌ها بیشتر شود و شما سایت‌ها را سریع‌تر از زمانی که به کش سرور متصل نیستید مشاهده کنید. روند کار کش سرورها به این گونه است که یک سایت را در خود ذخیره می‌کنند و وقتی کاربر سایت را درخواست می‌دهد اطلاعات ابتدا از کش سرور ISP فراخوانی می گردد به همین دلیل سرعت بارگذاری سایت بیشتر است .

 • مطالب خواندنی : بهینه سازی و رفع خطای 500 Internal Server(بخش اول)
 •  

  متاسفانه در اکثر شرکت‌ها ی ISP کش سرورها دیر بروز رسانی می‌گردند و این بروز رسانی بین 24 الی 72 ساعت متغیر می باشد به همین دلیل وقتی شما یک DNS جدید به دامنه خود متصل می‌کنید یا آن را تغییر می‌دهید ممکن است به مدت 24 الی 72 ساعت محتویات سایت و هاست قبلی را مشاهده نمایید و تغییرات را مشاهده نکنید و یا اینکه اصلا سایت شما مشاهده نگردد، پس صبور باشید.

 • بالا نبودن سرور

  خیلی مواقع مشکل از DNS نیست بلکه از هاستینگ خریداری شده است، قطعی‌ها و یا در دسترس نبودن در آن لحظه یا به خوبی کانفیک نکردن هاست شما توسط هاستینگ و … می‌تواند باعث این ارور شود.
  پس اگر مطمئن هستید که Name Server های شما به خوبی تنظیم است به هاستینگ خود تیکت بزنید و خطای Temporarily unreachable به وجود آمده را با آنها در میان بگذارید.

 • موقت بودن ارور Temporarily unreachable

  گاهی اوقات هیچ کدام از مشکلات را سایت ما نداشته ولی به شکل عجیبی و بنا به دلایل نامعلومی با خطای Temporarily unreachable روبه‌رو می‌شویم، در اکثر این مواقع رخداد این خطا به شکل موقتی بوده و بهتر است دفعات بعدی عمل فچ را در سرچ کنسول گوگل انجام دهید.
  به عنوان مثال ما چند وقت پیش بدون تغییرات خاصی در هاست خود به چنین مشکلی برخوردیم و بلافاصله بعد از این خطا دوباره عمل فچ را اجرا کردیم و صفحه مورد نظر index شد.

ترفند: مدتی پیش مقاله‌ای را فچ کنم ولی از اقبال بد با مشکل Temporarily unreachable مواجه شدم، تلاش‌های بسیاری کردم تا این خطا را سریع‌تر رفع کنم، هر چند می‌دانستم این خطا موقتی بود ولی در آن زمان صبر کافی برای به انتظار نشستن تا خطا رفع شود را نداشتم، به تنظیمات با www  دامنه میزفا رفتم و گفتم شاید با ریدایرکت بتوان آن صفحه را فچ کند چرا که آدرس سایت  با www به بدون www تغییر مسیر می‌دهد. (حتما می‌دانید که بهتر است سایت خود را هم با www و هم بدون www در وبمسترتولز گوگل ثبت کنید)، بعد از عمل فچ و زدن گزینه درخواست نهایی، متوجه شدم صفحه index شده و در نتایج گوگل نمایش داده می‌شود، درحالی که هنوز با خطای Temporarily unreachable در قسمت بدون www مواجه بودم. پس اگر شما هم همانند بنده به دلایل مختلف در زمانی خاص، عمل فچ را واجب می‌دانید می‌توانید از این ترفند استفاده کنید، البته اگر مشکلات ۱ و ۳ موارد بالا را نداشته باشید این ترفند می‌تواند کمک خوبی باشد.

 

seoteacher

قالب وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *