بهینه سازی و رفع خطای 503 Service Unavailable (بخش اول)

رفع خطای 503

درباره نحوه رفع خطای 503 service unavailable در این مقاله صحبت خواهیم کرد و شما در انتها خواهید توانست به راحتی مشکل ارور ۵۰۳ سایت خودتون حل کنید. در ابتدا درباره اینکه ارور 503 چیست صحبت خواهیم کرد و سپس به نحوه رفع این مشکل خواهیم پرداخت.(معلم سئو)

 

ارور 503 Service Unavailable یعنی چه

خطای 503 Service Unavailable یکی از کدهای معروف http status است که معنی آن به شکل لغوی سرویس در دسترس نیست 503 می‌شود. یک کد وضعیت HTTP از نوع کدهای 5xx است.
ارور 503 در اینترنت به این معنی است که سرویس‌دهنده‌ی وبسایت در حال حاضر در دسترس نیست، خطای 503 پیامدی بد برای سئو سایت است اگر تعداد دفعات و زمان آن بالا رود. البته این پیامد بد در همه صفحات به معنای بد بودن نیست.
مثلا زمانی که شما در حال آپدیت کردن پلاگین و یا قالب وبسایت وردپرسی خود هستید در آن لحظه کوتاه این ارور نشان داده می‌شود.
درواقع بهتر است در این شرایط به جای گفتن ارور ۵۰۳ بگویم کد ۵۰۳، چرا که به جای ارسال کد ۲۰۰ موفق کد ۵۰۳ عدم دسترسی را نشان می‌دهد و این ارور نیست، مگر صفحات مهم که ترافیک خوبی از گوگل داریم چنین خطایی را بدهد.

به همین دلیل باید صفحات مهم سایت خود را مانیتورینگ کنید و یکی از روش‌ها در search console گوگل است که قابلیتی برای نظارت وجود دارد.

مشکل این است که در سرچ کنسول Search Console وقتی گوگل صفحه ای را با ارور ۵۰۰ نشان می‌دهد یعنی اینکه ربات‌های گوگل این خطا را دیده‌اند و شاید آن تاثیر منفی بر سئو اعمال شده باشد. برای همین پیشنهاد می‌شود که قبل از دیده شدن توسط ربات این ارور را رفع کنید.

مطالب خواندنی : بهینه سازی و رفع خطای 502 Bad Gateway(بخش یک)

خطای 503 می‌تواند در هر سایتی که بروز کرده‌است و یا در هر سرویس‌دهنده‌ای که تولید شده است، سفارشی سازی شود (منظور ظاهر خطایی که در مرورگر نشان داده می‌شود)، بنابراین روش و یا شکلی که ممکن است شما این خطا را ملاحظه کنید ممکن است بسیار متفاوت باشد.

خطای 503 به چه شکل (اشکالی) بروز می‌کند

معمول‌ترین روش‌ها یا شکل‌ بروز خطای “سرویس در دسترس نیست” عبارتند از:

503 Error
HTTP 503
HTTP Error 503
HTTP Server Error 503
503 Service Unavailable
Http/1.1 Service Unavailable
Error 503 Service Unavailable
Service Unavailable - DNS Failure
503 Service Temporarily Unavailable

خطاهای 503 Service Unavailable می‌تواند در هر مرورگر، سیستم عامل از جمله ویندوز 10، ویندوز ایکس‌پی، سیستم عامل مک و غیره و حتی در تلفن همراه و دیگر رایانه‌های غیرمتداول نمایش داده شود. هر جا دسترسی به اینترنت است ممکن است شما با خطای 503 در موقعیتی خاص مواجه شوید.

این خطا در پنجره‌ی مرورگرها به صورتی نمایش داده می‌شود که دیگر صفحات نمایش داده می‌شوند.

دلایل بروز خطای 503 Service Unavailable

بیشتر مواقع خطای 503 به این دلیل رخ می‌دهد که سرویس‌دهنده یا سرور بسیار مشغول است یا اینکه تعمیراتی در مورد آن در حال اجرا است.

نکته: سایت‌هایی که از مایکروسافت IIS استفاده می‌کنند ممکن است با اضافه کردن عددی به عدد 503، اطلاعات بیشتری در رابطه با دلیل خطای سرویس در دسترس نیست (همان ارور 503) ارائه دهند، مثلا HTTP Error 503.2 – Service Unavailable، به این معنی است که محدودیت درخواست‌های همزمان افزایش یافته است.

چگونه خطای 503 Service Unavailable رفع کنیم

خطای سرویس در دسترس نیست (ارور 503) یک خطا از جانب سرور است (خطای سرور محور)، به این معنی که مشکل به طور معمول به سرویس‌دهنده‌ی سایت مربوط می‌شود. البته ممکن است رایانه شما مشکلاتی داشته باشد که در بروز خطای 503 نقش داشته باشد ولی در کل این امر (بروز خطای 503 به علت رایانه شما) غیرمحتمل است.

ادامه دارد…

seoteacher

قالب وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *